APIE LIETUVOS GAMTĄ

ASVEJOS EŽERAS

Asveja – ilgiausias Lietuvos ežeras, besidriekiantis net 21,9 kilometro. Jis yra Dubingiuose, Molėtų rajone. Taip pat jis yra vienas giliausių Lietuvos ežerų, o jo giliausia vieta siekia 50,2 m. Čia galima pamatyti ir pravažiuoti iki šiol eksploatuojamu mediniu tiltu per ežerą. Tiltą laiko ąžuoliniai poliai, kuriems per 100 metų, jiems beveik nepakenkė vanduo.

STELMUŽĖS ĄŽUOLAS

Stelmužės ąžuolas – Lietuvos gamtos paminklas, vienas iš seniausių ąžuolų Europoje, o Lietuvoje pats seniausias ir storiausias medis. Spėjama, kad jo amžius yra apie 1000-1500 ar net 2000 metų. Ąžuolas yra 23 m. aukščio, 3,5 m skersmens ir 13 m apimties prie žemės (kamienui apimti reikia 8-9 vyrų).

ŽALSVASIS ŠALTINIS

Žalsvasis šaltinis - giliausias Lietuvos urvas. Jo dabartinis gylis - 20 metrų.  Žalsvasis šaltinis yra Lėvens upės kairiajame krante, Pasvalio mieste. Iš urvo tekanti versmė įteka į Lėvens upę. Šaltinis ištryško smegduobėje apie 1960 metus. Povandeniniai šio urvo tyrinėjimai prasidėjo 2006 metais. Žalsvasis šaltinis yra įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą "Factum".

Ar žinojai, kad Lietuvoje aptikta net 401 paukščių rūšis ( iki 2020 m.) ? O štai, žemiau pateikti keletas filmukų, kurie padės pažinti labiausiai paplitusių ir mums geriausiai žinomų giesmininkų balsus. Ar tau pavyks visus atspėti :)?

KURŠIŲ NERIJA

Kuršių nerija – tai yra 97 kilometrų sausumos juosta tarp Baltijos jūros ir Kuršių marių, šią juosta daugiau nei prieš 5000 metų suformavo jūros bangos ir srovės, smėlis ir vėjas. Tai viena iš unikaliausių vietų Lietuvoje, o štai, 2000m. Kuršių Nerija buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio objektas. Taip pat 2002 metais Neringos ir Nidos paplūdimiams suteiktas Mėlynosios vėliavos apdovanojimas.

Kuršių nerija_Wikipedija.jpg

Foto: wikipedia.org

PŪČKORIŲ ATODANGA

Ar žinai, kad Vilniaus miesto teritorijoje esanti Pūčkorių atodanga yra viena didžiausių ir įspūdingiausių atodangų Lietuvoje. Šis unikalus geologinis objektas 1974 metais paskelbtas gamtos paminklu. Atodangos aukštis – 65 metrai (absoliutus aukštis virš jūros lygio – 173 metrai), plotis – 260 metrų. Pūčkorių atodangą suformavo Vilnios upės aktyvi šoninė erozija (paplovimas)

Pūčkorių atodanga.jpg

foto: visitdzukija.lt

PILIAKALNIŲ KRAŠTAS

Ar žinote, kad Lietuva neatsitiktinai vadinama piliakalnių kraštu? O kad 2017-ieji buvo paskelbti jų metais? Nė vienoje kaimyninėje šalyje nėra piliakalnių tiek daug, kiek pas mus - daugiau kaip 800. Tuo tarpu kaimyninėje Latvijoje jų kur kas mažiau – per 300, Estijoje – apie 150. Penki Širvintų rajone, Kernavės miestelyje riogsantys piliakalniai yra įtraukti į UNESCO saugomų objektų sąrašą.

Seredžiaus-piliakalnis-2.jpg

Seredžiaus pliakalnis foto:archeologas.lt

ŽUVINTO REZERVATAS

Unikalus ir labai gražus gamtos kampelis esantis pietinėje Lietuvoje. Pavasarį čia girdisi praskrendančių ir perėti suskridusių paukščių šurmulys, vasarą jaunikliai kaupia jėgas, rudenį apsistoja didžiuliai, išskristi pasiruošusių gervių būriai. Žiemą Žuvinto biosferos rezervato gamtiniuose takuose pamatysi žiemojančius miško, nendrynų paukščius, žvėrių pėdsakus. Žuvintas – ir Lietuvos gulbių karalystė. 

LC_ekspozicija-scaled.jpg

foto: dzukijosveidas.lt

UPĖS IR UPELIAI

Ar žinai, kad Lietuvoje teka apie 30 000 upių ir upelių?!  Daugelis upeliukų teka tik kelis kilometrus, o ilgesnių kaip 10 km upelių ir upių vardus galima ir išmokti – jų yra apie 750. O bendras upelių kilometrų skaičius išties įspūdingas - nedidelėje Lietuvoje teka beveik 65 000 km upelių. Vien Nemuno, ilgiausios Lietuvos upės vaga mūsų šalyje tęsiasi net 475 km.

nemuno-vingiai1.jpg

foto: harmonypark.lt

LIETUVOS GYVŪNAI

Lietuvoje yra apie 25 tūkst. gyvūnų rūšių. Vieni gyvena miškuose, kiti - pievose ir laukuose, dar kiti - prie vandens telkinių. Kai kuriuos gyvūnus galime sutikti kasdien, kitus  - tik kelis kartus per gyvenimą.  Šiuo metu Lietuvoje gyvena 67 rūšys žinduolių, o štai, pats mažiausias, mūsų krašte gyvenantis žinduolis -  kirstukas nykštukas . Jo ilgis  vos 40–59 mm, svoris – 4–5 g

 

.

paprastasis kirstukas.jpg

foto: visitdzukija.lt

Untitled design (1).png

90 km

Baltijos jūros pakrantės priklauso Lietuvai.

16%

Tiek Lietuvos ploto užima saugomos teritorijos.

Drūkšių ežeras

Tai didžiausias ežeras Lietuvoje, kuris užima 3625,6 ha ploto.

62,5 m

Giliausio Lietuvos ežero Tauragno gylis siekia net 62,5m. 

566

Tiek  augalų ir gyvūnų rūšių įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. ( 2019 m)

5

Tiek Lietuvoje yra Nacionalinių parkų: Trakų istorinis, Aukštaitijos, Dzūkijos, Žemaitijos ir Kuršių nerijos.

49,0 m.

Prienų rajone  auga pats aukščiausias Lietuvos medis -  150 metų amžiaus maumedis,  kurio aukštis  siekia 49 m